Atende Software patronem płyt Kuby Stankiewicza

Atende Software zostało patronem medialnym nowych albumów wybitnego, polskiego pianisty jazzowego – Kuby Stankiewicza. Już 16 października ukażą się albumy: Kuba Stankiewicz – Film Story oraz Kuba Stankiewicz – Kochanowski – Pieśni.

Kuba Stankiewicz od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. Jest laureatem wielu nagród, w tym prestiżowej nagrody imienia Oscara Petersona, Trójkowego Mateusza, Nagrody Fryderyka. W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie.

Współpracował z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa. Wraz z zespołem American Trio wystąpili w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach Invitation Festival. Kuba Stankiewicz jest jednym z nielicznych artystów, o których można powiedzieć, że mają własny, niepowtarzalny styl muzycznej wypowiedzi, czego potwierdzeniem jest m.in. tytuł Jazzowej Płyty Roku 1993 w plebiscycie „Jazz Forum”, za album „Northern Song”, oraz nominacja do Fryderyków 2013 w kategorii Jazzowy Album Roku z płytą „Spaces”.

Artysta karierę muzyczną łączy z karierą naukową –w maju 2009 roku otrzymał stopień doktora, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzycznej, dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Kuba Stankiewicz – Film Story

Płyta została nagrana w 2019 roku wspólnie z Darkiem Oleszkiewiczem w Los Angeles. Album stanowi piękne, tym razem w pełni autorskie, podsumowanie „filmowego” etapu jego kariery, gdy z właściwą sobie delikatnością i szacunkiem dla oryginalnych kompozycji czytał partytury Wojciecha Kilara, Victora Younga, Bronisława Kapera i Henryka Warsa. Osiem oryginalnych, premierowych kompozycji, mistrzowski zespół, nieskazitelna realizacja dźwięku.

Muzycy:
Kuba Stankiewicz: fortepian
Darek Oleszkiewicz: kontrabas
Tina Raymond: perkusja
goscinnie:
Jordan Berliant: gitara (1, Film Story)
Bob Sheppard: saksofon sopranowy (4, Harris Bar)

Kuba Stankiewicz – Kochanowski – Pieśni

Do utworów Jana Kochanowskiego artysta napisał muzykę natomiast finezyjne wykonanie Jacka Kotlarskiego jest odczytaniem tych pięknych strof na nowo. Kompozycje Kuby Stankiewicza w niezwykły i nowoczesny sposób wydobywają z „Pieśni” ich gigantyczny kunszt poetycki i potęgę polszczyzny. „Pieśni są afirmacją życia. Są również wyrazem zachwytu uczuciami i emocjami młodego człowieka, który opisuje świat z wiarą w sens życia.

Muzycy:
Jacek Kotlarski: śpiew
Maciej Sikała: saksofon tenorowy i sopranowy
Kuba Stankiewicz: fortepian
Wojciech Pulcyn: kontrabas
Sebastian Frankiewicz: perkusja

Atende Software – z dumą wspieramy polską sztukę i naukę.

Autorem zdjęć jest Zsolt Birtalan.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook